DIETA - Jak schudnąć

 Tytułem wstępu

Słowo dieta pochodzi z języka greckiego. Przyjęte przez lekarzy starożytnego Rzymu przetrwało do naszych czasów i oznacza specjalny sposób odżywiania się z dokładnym określeniem, jakości i ilości pokarmów. Ma na celu dostarczenie ustrojowi człowieka wszystkich niezbędnych składników pokarmowych z jednoczesnym dostosowaniem ich podaży do możliwości zmienionego chorobą organizmu.

Dawna dietetyka polegała głównie na stosowaniu określonych diet w poszczególnych jednostkach chorobowych, stąd pochodzą takie nazwy, jak „dieta przeciwmiażdżycowa", „żołądkowa", pęcherzykowa" i inne. Współczesna nauka o żywieniu dokonuje podziału diet w zależności od zawartych w nich składników pokarmowych. Mówimy, więc o „diecie nisko tłuszczowej", „nisko sodowej", „bogato resztkowej", „ubogo resztkowej“ itp. Jak z tego wynika, nowoczesna dietetyka opiera się na modyfikacji racjonalnego (podstawowego) sposobu żywienia z ograniczeniem lub zwiększeniem w racjach pokarmowych jednego czy kilku składników. Łączy, więc zasady prawidłowego żywienia dorosłych, dzieci, osób w wieku podeszłym i łudzi chorych.

Rozwój współczesnej medycyny ugruntował szczególną rolę dietetyki. Nie ulega już dziś wątpliwości, że — oprócz leczenia farmakologicznego - stanowi ona podstawowy czynnik terapeutyczny w wielu schorzeniach, takich jak miażdżyca, otyłość i inne choroby, zwłaszcza metaboliczne. Jest też główną metodą ich leczenia.

Trudno sobie wyobrazić stosowanie, na co dzień leczenia dietetycznego bez znajomości podstaw współczesnej nauki o żywieniu. Tym potrzebom wychodzą naprzeciw prezentowane artykuły.

Są one zaprzeczeniem mylnego poglądu, że żywienie dietetyczne musi być monotonne i niesmaczne. Zawierają, bowiem zbiór przepisów kulinarnych o dużej atrakcyjności, umożliwiających przygotowywanie potraw zdrowych, a jednocześnie smacznych.

Wychodząc ze współczesnych zasad fizjologicznego żywienia ludzi chorych, które nie powinny zbytnio różnić się od sposobu żywienia osób zdrowych, przedstawione będą zestawy dań i posiłków, które z powodzeniem zaakceptować może nie tylko człowiek chory, lecz także wszyscy członkowie rodziny.

Artykuły składać się będą z kilku rozdziałów, obejmujących podstawowe wiadomości z zakresu żywienia dietetycznego w najczęściej spotykanych schorzeniach; dotyczy również żywienia ludzi zdrowych z uwzględnieniem osób z nadwagą i niedowagą. Można, więc bez przesady stwierdzić, że będą przydatne dla każdego.

Oprócz zwięzłego omówienia charakterystyki schorzeń i wyjaśnienia roli ich leczenia artykuły zawierać będą sposoby przyrządzania poszczególnych potraw i szczegółowe jadłospisy, co umożliwia planowanie wyżywienia. Wybrane dania zapewniają choremu optymalną ilość składników pokarmowych z uwzględnieniem tych, które w określonych schorzeniach są szczególnie przydatne.

Należy się spodziewać, nasze porady zostaną przyjęte z dużym zainteresowaniem i spełnią pożyteczną rolę przewodnika w żywieniu zarówno chorych, jak i zdrowych członków każdej Polskiej rodziny.

Jak schudnąć...

Nie da się ukryć, że choć czasy się zmieniają, tematyka zdrowia i urody nadal cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Jako że jednym z wyznaczników kobiecego piękna była i jest smukła sylwetka, jedną z najczęściej poruszanych kwestii jest odchudzanie się. Jednocześnie temat ten wpisuje się w dzisiejsze czasy w sposób wyjątkowy, jako niejednokrotnie związany z problemem nadwagi i otyłości – a zatem z problemem, o którym nie bez powodu słyszymy coraz częściej. Nie ulega wątpliwości, że odchudzanie się nie jest rzeczą łatwą, co więcej - nie zawsze przynosi efekty. Jeżeli jednak potraktować temat poważnie i co najważniejsze, rozsądnie – okaże się, że można odchudzać się skutecznie, ale i mądrze. Najlepszym dowodem na to jest dieta Dukana (znana też pod nazwami: dieta proteinowa, dieta białkowa i dieta protal oraz - nie do końca poprawnymi - dieta ducana czy dieta dunkana) , którą opracował francuski lekarz i dietetyk Pierre Dukan.


 Co pić podczas stosowania diety Dukana


Skuteczność diety Dukana została potwierdzona przez wiele osób. Niemal każdy, kto odchudzał się zgodnie z zasadami diety białkowej zwraca jednak uwagę na to, że dieta Dukana nie wybacza potknięć. Owszem, człowiek nie jest robotem, który automatycznie i bez chwili refleksji wykonuje wszystkie wydane mu polecenia, należy jednak mieć na uwadze to, że za każde potknięcie przyjdzie nam zapłacić. Pocieszające jest zatem przede wszystkim to, że autor diety podpowiada nam, jak walczyć z pokusami, tam zaś, gdzie milczy, z pomocą przychodzą nam osoby, które wykorzystały już jego dietę w praktyce.
Jedna z najważniejszych zasad, na jakich opiera się dieta Dukana mówi o tym, że osoba odchudzająca się powinna pić i to pić naprawdę znaczące ilości płynów. Organizm, który i tak musi radzić sobie z niemałym wyzwaniem polegającym na dostosowaniu się do nowego rytmu dnia i odmiennych nawyków żywieniowych, potrzebuje naszego wsparcia, picie pomaga zaś w jego oczyszczaniu.

Niestety, nie wszystkie napoje dostępne na polskim rynku są w stanie rozwiązać problemy zwolenników diety Dukana, choć więc pić trzeba, należy również liczyć się z koniecznością kolejnych wyrzeczeń.
Największym wyzwaniem może okazać się konieczność odstawienia tych napojów, które w swoim składzie zawierają cukier. Osoby stosujące dietę Dukana zdają sobie sprawę z tego, że nie mogą sięgać po napoje owocowe, aby nie zaburzać harmonogramu kolejnych faz odchudzania, nie raz okazuje się jednak, że trudno jest im zrezygnować ze słodzenia kawy lub herbaty. Twórca diety Dukana dopuszcza oczywiście zastąpienie szkodliwego cukru bardziej przydatnym z punktu widzenia organizmu słodzikiem, nawet on jest jednak zdania, że powinno być to rozwiązanie tymczasowo, docelowo bowiem wskazane jest odstąpienie od cukru jako takiego.
Nie warto przesadzać również z napojami gazowanymi w wersji light, choć dieta Dukana zasadniczo dopuszcza ich stosowanie. I one mogą okazać się prawdziwym wybawieniem dla osób, które z trudem zrywają z dawnymi nawykami, warto mieć jednak na uwadze to, że picie ich jest formą oszukiwania organizmu. Słodzik wchodzący w ich skład wzmaga oczekiwanie na cukier, nie powinniśmy być więc zdziwieni, że po wypiciu kolejnej szklanki napoju gazowanego nagle zaczynamy odczuwać bardzo silny głód.
Najlepiej zatem przekonać się do wody mineralnej. Początkowo nie musi być to łatwe, wiele osób potwierdza jednak, że w dłuższej perspektywie mówimy o dość skutecznym i satysfakcjonującym działaniu.

 Dieta Dukana a niskie ciśnienie


Dieta Dukana promowana jest jako wyjątkowo zdrowy sposób odżywiania. Wiele osób chwali ją między innymi właśnie za to, że może być stosowana nawet przez te grupy ludzi, które, ze względu na swoje problemy ze zdrowiem, nie mogą wcielać w życie wszystkich programów żywieniowych, promowanych jako pozwalające na zrzucenie zbędnych kilogramów. Owszem, raz na jakiś czas wspomina się o tym, że zarówno nastolatki, jak i osoby starsze przed inauguracją diety powinny skontaktować się z lekarzem, na tym jednak kończy się nasza wiedza na temat przypadków nakazujących zwiększenie czujności. Tymczasem okazuje się, że pewną ostrożność powinny zachować również te osoby, które zmagają się z problemem bardzo niskiego ciśnienia.
Na to, że pacjenci z niskim ciśnieniem nie znoszą najlepiej diety Dukana, uwagę zwrócili sami odchudzający się Polacy. Ich niepokój wzbudziło przede wszystkim to, że choć waga spadała, obniżało się również ich samopoczucie. Na forach internetowych i w prasie poradnikowej można było zapoznać się z informacjami na temat tego, jak skuteczna jest to dieta i jak dobrze można się czuć koncentrując się na spożywaniu produktów bogatych w białko, tymczasem pacjenci z niedociśnieniem ze zdumieniem spostrzegali, że nieustannie są senni, nie mogą się na niczym skoncentrować, zmagają się z nieustannymi zawrotami głowy, a ich stan nie poprawia się nawet pomimo tego, że dieta wchodzi w kolejne fazy, a więc organizm sprawia wrażenie pogodzonego z nowym sposobem odżywiania.

Kontakt z osobami odchudzającymi się, które nie miały problemów z ciśnieniem wcale nie rozwiązywał problemu. Zazwyczaj tłumaczono więc złe samopoczucie błędami popełnianymi w czasie realizowania założeń diety i dziwiono się, że błędy te w ogóle mogą się pojawiać, skoro plan żywieniowy zaproponowany przez Pierre Dukana jest tak czytelny. Na szczęście dziś osoby z niskim ciśnieniem mogą już odetchnąć z ulgą. Umiemy nie tylko odpowiedzieć na pytanie o to, dlaczego wpływa ono na samopoczucie podczas diety, ale i na pytanie o to, co robić, aby chudnąc, a mimo wszystko czuć się dobrze.
Najważniejsza informacja z pewnością nie przypadnie wszystkim do gustu, okazuje się bowiem, że osoby, które zmagają się z problemem bardzo niskiego ciśnienia nie powinny inaugurować diety Dukana bez konsultacji z lekarzem. To właśnie specjalista powinien prześledzić plan żywieniowy i odpowiedzieć na pytanie o to, do jakiego stopnia jest on bezpieczny, należy zatem liczyć się z tym, że dieta Dukana będzie skuteczna przede wszystkim wówczas, gdy zostanie poddana pewnym modyfikacjom.

Sól... 

 


Najczęściej wspomina się o tym, aby nie rezygnować całkowicie z soli. Owszem, jej nadmierna ilość zatrzymuje w organizmie nie tylko wodę, ale również toksyny, których powinniśmy pozbywać się jak najszybciej, zawarty w niej sód zwiększa jednak objętość krążącej w organizmie krwi, a tym samym również podwyższa ciśnienie. Warto zwrócić uwagę i na to, ile jedzenia znajduje się na talerzu osoby z niskim ciśnieniem. Zbyt obfite posiłki obniżają ciśnienie, warto zatem stosować się do jednej z najważniejszych zasad diety Dukana mówiącej o tym, aby jeść często, ale bardzo mało.
Wśród pacjentów zmagających się z problemem niskiego ciśnienia nie brakuje i takich, którzy regularnie przyjmują podwyższające je leki. Właśnie ta grupa powinna zostać otoczona szczególnie staranną opieką ze strony lekarzy, którzy będą monitorować wpływ odchudzania na skuteczność działania wspomnianych medykamentów. Piękna sylwetka to cel, do którego powinniśmy dążyć, pamiętajmy jednak, że jego realizacja nie może odbywać się za wszelką cenę. Gdy lekarz stwierdzi, że kontynuowanie diety Dukana może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, warto z niej zrezygnować

Spójrz na siebie... 


Gorące słońce aż zachęca do wyjazdów nad wodę. Jednak jak to zwykle bywa, większość z nas nie jest zadowolonych ze swojej sylwetki. Wiadomo, że zbędny tłuszczyk niezbyt korzystnie prezentuje się w kostiumie kąpielowym. A która z nas nie chciałaby olśnić wszystkich plażowiczów nienaganną sylwetką? Tylko jak to zrobić?

Czy walka z kilogramami  jest prosta


Przede wszystkim, należy uświadomić sobie, że walka z nadprogramowymi kilogramami to żmudny i niestety ciężki proces. Jeżeli mamy skłonność do tycia, to czeka nas długotrwałe odchudzanie, należy więc zacząć w okresie wiosennym. Warto dodać, że ten czas sprzyja modelowaniu sylwetki: sezonowe owoce i świeże warzywa kuszą ze straganów. Nie można się więc załamywać. Jest to trudne, ale jak najbardziej możliwe. Wymagać będzie od nas jednak wiele samozaparcia, zwłaszcza w czasie letnim, kiedy zewsząd kuszą gofry, lody czy orzeźwiające napoje.

Przeciwnicy naszej walki


Słowo „odchudzanie” kojarzy nam się głównie z restrykcyjną dietą. Owszem, dieta jest konieczna, jednak nie należy popadać w skrajności. Wygłodzony, osłabiony organizm nie sprawi, że staniemy się szczuplejsze i piękniejsze. Może za to doprowadzić do wielu poważnych schorzeń, a najmniejszym złem okazać się może tzw. efekt jo-jo, czyli powrót do starej wagi lub nawet jej przekroczenie. Najkorzystniej będzie zmniejszyć dzienną dawkę spożywanych kalorii do około 1500-1800. Jednak, wiadomo, pewne rzeczy muszą zniknąć z naszego jadłospisu na dłużej. Oprócz słodyczy, gazowanych, słodzonych napojów, warto wyeliminować lub chociaż znacznie ograniczyć potrawy mączne, bogate w tłuszcze czy nadmiar węglowodanów. Niewskazany jest również alkohol, który nie dostarcza nam żadnych wartości odżywczych, oprócz „pustych” kalorii. Jeśli już o nich mowa, na czas walki z nadwagą zapomnieć trzeba o fast-foodach, chipsach czy innych niezdrowych posiłkach. W okresie letnim, kiedy przez palące słońce szybciej spalamy kalorie, takie szybkie przekąski jak hamburgery czy frytki szczególnie kuszą. Jednak powinniśmy pamiętać, że dostarczają energii tylko na chwilę, poza tym mają bardzo niską wartość odżywczą. Wystarczy chwila zapomnienia, by efekty kulinarnego szaleństwa straszyły nas tygodniami w postaci dodatkowego tłuszczyku na brzuchu czy słynnych „boczków”. Na szczęście sezon wakacyjny sprzyja utracie kilogramów – pływanie, codzienny jogging, zabawy na plaży, piesze wycieczki – dzięki nim nie tylko uzyskamy piękną, smukłą sylwetkę, ale także wrócimy do formy i poprawimy swoją kondycję.

Oni ci pomogą...


Wydawać by się mogło, że nic oprócz warzyw jeść nam nie można. Nic bardziej błędnego. Na naszych talerzach powinny pojawiać się warzywa, ale również owoce, chude mięso czy wędliny. Wskazane jest również spożywanie chudego nabiału tak, aby organizm był zaopatrywany we wszystkie składniki odżywcze. Konieczny jest również wysiłek fizyczny. Oczywiście, im bardziej zwiększona aktywność fizyczna, tym bardziej widoczne rezultaty, a co za tym idzie, o niebo lepsze samopoczucie. Jednak bywa, że waga spada bardzo powoli, co często nas zniechęca. Jednakże szybki spadek wagi wcale nie jest dla nas taki korzystny, jakby się wydawało. Specjaliści uznają, że bezpieczna dla naszego organizmu jest utrata 3-4 kilogramów miesięcznie. Inaczej można się nabawić wspomnianego wcześniej efektu jo-jo albo rozstępów. Pojawiają się one na skórze głównie w przypadku gwałtownego tycia, jednak mogą być także skutkiem zbyt szybkiego spadku masy ciała. Obniża się wtedy elastyczność skóry, czego konsekwencją jest zrywanie się włókien kolagenowych, a tym samym powstawanie nieestetycznych bruzd, nazywanych rozstępami. Diety cud, głodówki, powodują osłabienie i wyniszczenie organizmu – nie jest mu dostarczana odpowiednia ilość witamin i minerałów. Ceną, jaką zapłacimy za chwilowo szczupłą sylwetkę, będą problemy z cerą, łamliwość włosów i paznokci. Dlatego podczas procesu uzyskiwania zgrabnej sylwetki na lato warto sięgnąć po sprawdzone środki – witaminy i suplementy diety – które pomogą nam uzyskać szybsze rezultaty, nie powodując uszczerbku na zdrowiu.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
                      DIETA OCZYSZCZAJĄCA   Film   Klik TUTAJ

Odcięcie lub znaczne zmniejszenie dostarczania pokarmów
do organizmu zmusza go do tzw. żywienia wewnętrznego,
czyli do pobierania wartości z naszych tkanek. Przy czym zostaje zachowana "hierarchia ważności" i w pierwszym rzędzie zużyte zostają złogi, nadmiary, komórki zestarzałe i zwyrodniałe, przez co organizm nasz się regeneruje, odmładza a choroby zostają wyeliminowane
i to w samym źródle ich istnienia. NIE OBJAWY - TYLKO PRZYCZYNY
Podkład muzyczny: Master of the harmonica Robert Bonfiglio A whiter Shade of Pale; Master of the harmonica Robert Bonfiglio_Riverside; Master of the harmonica Robert Bonfiglio Meditation from thais

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

                         SLIM - Odchudzanie  Prawda i Mit

 

                               FILM  Kliknij  SLIM - Odchudzanie Prawda i Mity

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

                                                 Dieta wegetariańska 

 

 W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi decyduje się na przejście na dietę wegetariańską. Wegetarianie są ludźmi, którzy w zależności od zaawansowania swoich poglądów żywieniowych, decydują się na odżywianie bez udziału mięsa, czasami, także produktów pochodzenia zwierzęcego. Do prawidłowego rozwoju organizmu niezbędne jest białko, które dostarcza nam mięso. Nie jedzenie mięsa, sprawia, iż musimy dostarczać białka, za pomocą innych składników odżywczych, które znajdują się w warzywach i owocach. Dieta wegetariańska ma zarówno swoich zwolenników, ale i przeciwników. Za dietą wegetariańską przemawia wiele słusznych poglądów. Przede wszystkim dieta wegetariańska jest dobrym pomysłem, dla osób chcących się odchudzać. Dzięki temu, iż warzywa i owoce zawierają niewielką ilość tłuszczów, możemy jeść je bez obawy o naszą sylwetkę. Dodatkowo dzięki diecie wegetariańskiej, nie musimy martwić się o dostarczanie organizmowi zbyt dużej ilości złego cholesterolu, gdyż taki cholesterol występuje w pokarmach pochodzenia zwierzęcego, najwięcej w tłustym mięsie. Mięso, to również zawarte w nim toksyny, które negatywnie wpływają na organizm, a tym samym w łatwiejszy sposób możemy narazić się na zbyt dużą liczbę kilogramów.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Witam, nazywam sie Jakub. Ja tez w jednym czasie, jak i ty, chcialem bardzo ladna sylwetke, biceps, ABS i tak dalej. Dwa lata spedzilem na wyszukiwania poprawnego sposobu, aby osiagnac swoje marzenia. Probowalem wszystko: od treningu w silowni wedlug sekretnych technik najslynniejszych mistrzow kulturystyki do biegania na biezni, ale… Jakichkolwiek wynikow nie osiagnalem, “szesciopak” bezpiecznie zostal ukryty za rolkami tluszczu, a bicepsy ciagle nie chcialy sie pokazac.
I nie wiecej jak dwa miesiace temu natknalem sie na artykul o tym, jak Jason Statham, aby wziac udzial w filmowaniu, przez kilka tygodni odzyskal sylwetke taka wlasnie, jak ja chcialem. Jak okazalo sie pozniej, stosowal srodek do budowy miesni “RevoMuscle”, ale wtedy ja tego nie wiedzialem.


[url=http://meinebewertung.org/pl/revomuscle-srodek-do-budowy-miesni-prawdziwy-przeglad.html]aby szybko zbudowac miesnie[/url]