Czym jest alergia sezonowa?
To odmiana alergii, czyli nadwrażliwości, na określone czynniki. Alergenami może być dosłownie wszystko, jednak w przypadku alergii sezonowej istotne są dwie przyczyny.Kiedy objawia się alergia sezonowa?
Alergia sezonowa pojawia się w określonych porach roku, najczęściej jest to wiosna i lato.
Dlaczego akurat właśnie ta pora?
Z racji na rozpoczynający się właśnie sezon pylenia roślin. W przypadku alergii sezonowej, alergenami są bowiem pyłki drzew liściastych, pyłki traw oraz pyłki chwastów. Z racji na różne okresy pylenia danych roślin można wyróżnić kilka okresów, kiedy narażeni jesteśmy na alergie sezonową.
Jakie to okresy?
Okres wczesnowiosenny, kiedy pylą właśnie drzewa liściaste, trwa on od połowy lutego aż do mają. Następnie okres wczesnoletni, kiedy w powietrzu unoszą się pyłki traw – trwa on od połowy mają do połowy lipca. Ostatnim okresem jest okres późnoletni, kiedy dają się we znaki pyłki chwastów – przeciąga się on od połowy mają do końca lipca.Po czym możemy poznać, że dopadła nas alergia sezonowa?
Jeśli zauważymy u siebie napadowe ataki kichania, obfitą wydzielinę z nosa, łzawienie, obrzęk śluzówki nosa i gardła. Nierzadko również może wystąpić obrzęk powiek a nawet uczucie depresji. Należy pamiętać, że nieleczona alergia może doprowadzić do rozwoju astmy.Jak długo będziemy się męczyć z tymi objawami?
Wiadomość jest dobra, gdyż alergia sezonowa trwa tylko i wyłącznie podczas sezonu pylenia rośliny, na którą jesteśmy uczuleni. Może trwać ona od 2 do 6 tygodni a następnie pojawi się dopiero za rok, o tym samym czasie. Jednak nierzadko nasza diagnoza może się okazać mało trafna, warto więc sprawdzić u specjalisty czy faktycznie mamy alergię, czy może zwykły katar.W jaki sposób można to sprawdzić?
Wystarczy wizyta u alergologa i przeprowadzenie testów alergicznych. Gdy mamy już oficjalną decyzję, że faktycznie cierpimy na alergię sezonową, to jeszcze nie koniec świata.Jak można sobie radzić z tym problemem?
Należy pamiętać, aby po każdym przyjściu ze spaceru zmienić ubranie, wziąć prysznic i umyć dokładnie włosy. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób pozbywamy się alergenów z ciała, tym samym mniej narażając się na ich działanie. Jeśli jednak alergia sezonowa daje się nam silnie we znaki można zastosować dwie metody, oczywiście po rozmowie z lekarzem.Jakie to metody?
Pierwsza to immunoterapia, czyli seria zastrzyków, podawanych przez określony czas, przed rozpoczęciem pylenia uczulającej nas rośliny.Druga to stosowanie doraźnych leków antyalergicznych, do których zaliczyć można na przykład takie leki jak:
OBJAWY
Poniżej przedstawiono zestawienie najczęstszych objawów, które mogą świadczyć o alergii.
Pamiętaj !
Reakcja alergiczna nie musi się rozwijać w miejscu wtargnięcia alergenu, np.wystąpienie objawów ze strony układu oddechowego po przyjęciu alergenu drogą pokarmową.
Uwaga ! Objawy nie muszą występować jednocześnie. Poniższe objawy mogą również występować w innych jednostkach chorobowych.
Układ oddechowy
- uczucie zatkanego nosa
- ból zatok przynosowych
- osłabienie węchu
- katar (najczęściej wodnista wydzielina z nosa)
- kichanie
- uczucie drapania w gardle, nosie, krtani
- kaszel (bez cech ostrej infekcji)
- nawracające zapalenie oskrzeli lub górnych dróg oddechowych
- obrzęk błony śluzowej gardła i krtani
- trudność w mówieniu
- świst podczas oddychania
- trudność w oddychaniu
Uszy
- uczucie drapania/pieczenia w uszach
- uczucie zablokowania uszu
- osłabienie słuchu (przy zapaleniu trąbki słuchowej)
Układ pokarmowy
- uczucie szczypania/pieczenia ust, jamy ustnej, języka
- osłabienie smaku
- obrzęk warg, jamy ustnej, języka
- trudność w przełykaniu
- uczucie pełności
- ból brzucha
- wymioty
- biegunka
- patologiczna treść w stolcu (śluz, krew)
- zaparcia
Skóra i śluzówki
- obrzęk
- uogólnione zaczerwienienie skóry
- świąd
- wysypka ( tzw. pokrzywka)
- sucha, popękana, sącząca z ran skóra
- bolesny obrzęk głębokich warstw skóry; obrzęk naczynioruchowy (angioedema)
Oczy
- światłowstręt
- uczucie swędzenia/pieczenia
- łzawienie
- obrzęk powiek
- zaczerwienienie spojówek
- uczucie piasku pod powiekami
Ogólnoustrojowe/inne
- przyspieszenie akcji serca (tachykadia)
- nagłe uczucie osłabienia
- spadek ciśnienia krwi
- utrata przytomności
- ból głowy
Behawioralne/psychologiczne
- spadek koncentracji
- obniżenie nastroju
- rozdrażnienie
- uczucie paniki/strachu (przy reakcji anafilaktycznej)
2 komentarze:
Ja stosuję tabletki Allegra, które są równie skuteczne w przypadku alergii sezonowej. Bardzo ciekawy i przydatny wpis. Z pewnością będę śledzić Pani bloga :)
Ostatnio postanowiłem się przebadać pod kątem nietolerancji pokarmowych i alergii. Dlatego też po przeszukaniu internetu, dzielę się z Wami stroną, na której znajdziecie listę placówek, w których możecie wykonać odpowiednie badania - alergia testy. Polecam zobaczyć.
Prześlij komentarz