PORADNIK DOMOWY

Sprawdzone porady naszej babci...

W domu Babci nie pachniało nigdy przypalonym mlekiem, bigosem ani smażoną rybą, bez względu na to, co się działo w kuchni. W szafach nie czuło się wilgoci ani stęchlizny, a wyjmowana z nich bielizna była śnieżnobiała i pachnąca lawendą czy różą. Babunia znała własności różnych ziół i umiała je wykorzystać nie tylko w kuchni. W dawnych domach nic się nie marnowało. Niektóre doświadczenia starych gospodyń zostały tutaj właśnie podane, miedzy innymi dowiesz się:
jak usunąć przykre zapachy z kredensu, szafy czy lodówki
jak zastąpić chemiczne środki czyszczące - naturalnymi, zawsze dostępnymi w domu produktami
jak "wyprodukować" mydło domowym sposobem.

KAWAŁKI MYDŁA TOALETOWEGO składano dawniej do puszki czy miseczki. Kiedy uzbierała się spora porcja, gospodyni zawiązywała je w kawałek gazy i zanurzała na chwilę we wrzątku. Miękką masę ugniatała w kulkę i wkładała na kilka sekund do zimnej wody. Po zdjęciu gazy różnokolorowa kula służyła do mycia rąk, aż do ostatniego kawałka, który składało się do puszki lub miseczki... i tak w kółko. W wersji unowocześnionej: zebrane kawałki mydła toaletowego włożyć do nylonowej siateczki (w której kupuje się włoszczyznę) i zanurzyć we wrzątku. Po zmiękczeniu uformować kulę, zawiązać silnie supełki z obu stron siateczki, przycinając końce. Siateczka doskonale szoruje ręce, nie gorzej od zwykłej szczotki do paznokci. Ciepłą wodę, w której zanurzone było mydło, zużyć do zmycia podłogi w łazience czy kuchni.

ABY USUNĄĆ Z SZAFY ZAPACH STĘCHLIZNY CZY WILGOCI, na spodeczkach układano, w kilku miejscach jej wnętrza goździki lub owoce świeżej pigwy albo stawiano kubek wrzącego mleka.

SZUFLADY W SZAFIE CZY KOMODZIE, które trudno się otwierają, wystarczy potrzeć od spodu suchym mydłem lub kawałkiem świecy.

KUCHENNE ZAPACHY - nawet najbardziej przykre - pochłoną ugotowane w małej ilości wody następujące zioła i przyprawy: mięta, pieprz, goździki i majeranek. Po zawrzeniu pod przykryciem należy je następnie gotować odkryte na małym ogniu. Również skórka z cytryny czy pomarańczy spalona na blasze lub ruszcie piekarnika zabija zapach smażeniny. Inny sposób ? to gotowanie octu w odkrytym rondelku, aż do całkowitego wyparowania.

ZAPACH ŚWIEŻEGO WAPNA I FARBY po remoncie zniknie, jeśli postawimy w pomieszczeniu wiaderko z wodą, do której wrzucono pokrajane w talarki 1-2 cebule.

ZAPACH NAFTALINY można usunąć z szafy, przecierając wnętrze gąbką, zwilżoną mieszaniną spirytusu denaturowanego i soku z cytryny, w równych ilościach.

PRZYKRY ZAPACH W KREDENSIE CZY LODÓWCE zniknie po wstawieniu tam rondelka ze świeżo upaloną, jeszcze ciepłą kawą. Również cukier (1 łyżka) upalony na karmel i w gorącym rondelku wstawiony do kredensu czy lodówki pochłonie nieprzyjemne wonie.

ZARDZEWIAŁE NOŻE - czyścić przekrajaną cebulą, maczaną w cukrze pudrze. Opłukać zimną wodą i wytrzeć do sucha.

SPÓD ŻELAZKA CZYŚCI SIĘ szmatką zwilżoną octem i maczaną w soli; można też żelazkiem przetartym octem "prasować" rozsypaną garść soli.

ŻELAZKO DŁUŻEJ ZACHOWUJE CIEPŁO, jeśli w czasie prasowania będziemy je odstawiać na cegłę czy kamień, zamiast na drucianą podstawkę.

ŚWIEŻO SKOSZONA TRAWA rozsypana na ciemnym dywanie czyści go nie gorzej niż kiszona kapusta. Zbierać miotełką.

OGIEŃ NA KOMINKU ŁATWIEJ ROZPALIĆ, jeśli drewienka, przeznaczone na rozpałkę, posypiemy solą.

MŁODE POKRZYWY MACZANE W WODZIE pięknie myją szyby okienne, a obłożone nimi i zawinięte w lnianą ściereczkę mięso, kruszeje i zachowuje świeżość przez kilka dni (nawet poza lodówką).

DO GORĄCEJ WODY DO ZMYWANIA NACZYŃ - gdy nie mamy "Ludwika" czy "Pura" - wystarczy wsypać garść mąki pszennej i łyżkę soli kuchennej. Można też przeznaczyć do zmywania wodę, w której gotował się makaron.

KAMIEŃ Z CZAJNIKA można usunąć przez zagotowanie w nim łupin ziemniaków. Jeśli osad nie ustąpi - nalewa się trochę octu, przykrywa pokrywką i pozostawia na 3-4 dni. Następnie energicznie potrząsnąć, kilkakrotnie przepłukać i zagotować wodę. Lepiej zlać pierwszą i drugą wodę zagotowaną, a dopiero trzecią użyć na herbatę.

BEZ LODÓWKI MOŻNA MIEĆ W LECIE ZIMNE MLEKO, wodę do picia czy świeże masło. Wystarczy butelki, słoik z masłem czy koszyk z żywnością owinąć szczelnie kawałkiem grubego płótna, zmoczonego wodą... i postawić w miejscu nasłonecznionym lub w silnym przewiewie. Trzeba tylko zwracać uwagę, aby płótno było stale mokre, gdyż intensywnie parując pochłania ono ciepło.

SODA OCZYSZCZONA pierze nie gorzej niż mydło i detergenty. 5?6 łyżek sody wsypać do ciepłej wody, zamieszać, poczekać aż się rozpuści, zanurzyć brudną odzież i pozostawić na 30?40 min. Wygnieść, wypłukać i wysuszyć.

BIELIZNA GOTOWANA w mieszaninie szkła wodnego, perhydrolu i mydła jest śnieżnobiała, a gotowanie trwa krótko (20.min.). Czas zabiera jedynie 4?5-krotne płukanie. Proporcja składników na 10 i wody: 1 szklanka szkła wodnego, 1 szklanka perhydrolu i kawałek suchego mydła (250 g). Mydło zetrzeć na tarce lub zestrugać, rozgotować w niewielkiej ilości wody i wlać do 10l dodając perhydrol i szkło wodne. Doprowadzić do wrzenia, włożyć suchą, bieliznę w takiej ilości, aby swobodnie pływała w kotle, i gotować. Obficie płukać. W ten sposób można doprać nawet najbrudniejsze ścierki.

DWA PRZEPISY NA MYDŁO DOMOWEJ ROBOTY:
Zmieszać 1/4 litra wody z 5g amoniaku i 5g esencji terpentynowej. Ostrożnie rozpuścić 50g sody kaustycznej w niewielkiej ilości ciepłej wody i połączyć z poprzednią mieszaniną. Dodać 250g jakiegokolwiek rozpuszczalnego tłuszczu, ciągle mieszając. Postawić na ogniu, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 5 min., ciągle mieszając drewnianą kopystką. Zdjąć z ognia i mieszać jeszcze przez 15 min., aż pasta zacznie gęstnieć. Wylać do porcelanowych miseczek czy czareczek, przepłukanych zimną wodą. Po tygodniu można pokrajać na mniejsze kawałki i przez kilka dni suszyć w przewiewnym miejscu, ale nie na słońcu. Już po zdjęciu z ognia można dodać zapach, np. różany czy lawendowy.
Do dużego garnka lub kociołka włożyć 1 kg łoju, wlać 4l wody, ostrożnie dodać 20 dag sody kaustycznej i gotować 3-4 godz. często mieszając drewnianą kopystką. Kiedy zgęstnieje, dodać 5 dag boraksu i 20 dag sproszkowanej kalafonii. Jeszcze pogotować, aby się ciągnęły "nitki". Wlać do foremek przepłukanych zimną wodą i wynieść w chłodne miejsce. Kiedy zakrzepnie, pokrajać na kawałki i suszyć w przewiewnym miejscu.

CIEPŁA SERWATKA pozostała po odwarzeniu zsiadłego mleka, zmywa brudne talerze i rondle nie gorzej niż woda z "Ludwikiem" czy innym płynem do naczyń. Również ręce zabrudzone i zniszczone przy domowych porządkach dobrze jest wymoczyć w ciepłej serwatce.

WANNA CZY UMYWALKA BĘDĄ LŚNIŁY JAK NOWE, jeśli wyszorujemy je solą kuchenną zmieszaną z niewielką ilością terpentyny.

BUTELKI PO OLEJU CZY OLIWIE można łatwo domyć, wlewając do nich wodę zmieszaną z octem (4 łyżki octu na 1l wody) i wsypując do każdej trochę surowego ryżu. Następnie należy odstawić butelki na 3-4 godz., co pewien czas energicznie nimi potrząsając. Po upływie tego czasu wypłukać i wysuszyć.

BUTELKA Z GORĄCĄ WODĄ LUB GUMOWY WOREK (TERMOFOR) będą dłużej trzymały ciepło, jeśli do wlewanego wrzątku dodamy łyżkę soli. Stary termofor wysuszony i sklejony wewnątrz można odnowić, wkładając otwarty do naczynia z gorącą wodą z dodatkiem 1-2 łyżeczek amoniaku. Po 24 godz. worek wyjąć, wysuszyć i przesypać talkiem. Będzie wówczas dalej dobrze nam służył.

MYSZY ODSTRASZA kostka cukru opalona nad świecą i położona w szafce, kredensie lub koło mysiej norki.

ZARODKI MOLI ZNISZCZY PARA, która wypełni wnętrze szafy, jeśli na gorącą cegłę położoną na starej patelni czy metalowej tacy, postawioną w szafie - nalejemy trochę mocnego octu winnego. Szafę należy potem szybko zamknąć.

SKORUPKI JAJ DROBNO POKRUSZONE lub woda, w której moczyły się skorupki jaj, zasilą i użyźnią ziemię w doniczkach roślin pokojowych.

FARBA OLEJNA NA SZYBIE - pozostała po malowaniu stolarki okiennej - łatwo da się usunąć, jeśli przed odnawianiem szyby zostaną wytarte gąbką zmoczoną czystym octem.

SÓL KUCHENNA, dodana w niewielkiej ilości do krochmalu, zapobiega przypalaniu bielizny podczas prasowania. Bielizna jest przy tym lśniąca i gładka.

NA KAŻDEJ PATELNI, nie tylko teflonowej, można smażyć bez tłuszczu, jeśli gorącą patelnię posypiemy warstwą grubej soli. Kiedy ziarenka soli zaczną "podskakiwać", usuwamy sól i możemy bez obawy kłaść mięso czy rybę, które nie będą przywierać do dna.

SZTUĆCE ZE STALI NIERDZEWNEJ włożone na 10 min. do wody, w której gotują się ziemniaki, a następnie opłukane i wysuszone - będą wyglądały jak nowe.

BLASZKI DO PIECZENIA CIASTA, które mają ślady rdzy, należy posypać grubą solą kuchenną i po 10-15 min. pocierać kawałkiem skórki od słoniny. Rdza zniknie, a blaszki należy dokładnie umyć i starannie wysuszyć, aby uniknąć w przyszłości nowego zardzewienia.

PAKUJĄC DUŻĄ PACZKĘ, nie zapomnijmy zmoczyć gorącą wodą sznurka przeznaczonego do jej zawiązania. Wysychając, sznurek ściągnie się i będzie dobrze przylegał.

WAZON-SIWAK Z GLINY CZY Z PORCELITU można zabezpieczyć przed przeciekaniem. Należy wlać do pełna surowego mleka i pozostawić w ciepłym miejscu, aby skwaśniało. Zsiadłe mleko przetrzymać jeszcze przez 3-4 dni, następnie wylać i wazon wysuszyć bez płukania wodą. Na dno nalać następnie trochę rozgrzanej stearyny i bez obawy stawiać na stole wypełniony kwiatami (i wodą). Nie przecieknie.

ODPRUTY OBRĄB W SPÓDNICY CZY SUKNI, które mają być podłożone, prasuje się przez zaparzaczkę, zwilżoną mieszaniną wody z octem (3 łyżki wody i 1 łyżka octu).

CHUSTKI DO NOSA ŁATWIEJ SIĘ PIORĄ, jeśli przed praniem zanurzymy je (i pozostawimy przez 12 godz.) w mocno słonej wodzie.

SZCZOTKI DO WŁOSÓW - między jednym a drugim myciem włosów - można odświeżać mieszaniną mąki i soli.

W WODZIE, W KTÓREJ GOTOWAŁ SIĘ SZCZAW, doskonale można prać tkaniny splamione rdzą i atramentem. W tym samym roztworze myje się stare gąbki.

CIEMNE, DELIKATNE JEDWABIE ładnie się piorą w soku z utartych surowych ziemniaków. Obrane ziemniaki należy w tym celu utrzeć na tarce, dodać trochę wody i odstawić na 2-3 godz. Następnie odlać sok, pulpę lekko odcisnąć przez gazę i w uzyskanym płynie prać jedwab.

PRZETŁUSZCZONE WŁOSY można "umyć" na sucho, wcierając w nie ubitą na sztywno pianę z 1 białka. Po całkowitym wyschnięciu włosy starannie szczotkujemy. Będą po takim zabiegu pięknie puszyste. Nie zastępuje to, oczywiście, mycia, ale jest ratunkiem w nagłych wypadkach, kiedy nie ma czasu na pójście do fryzjera.

STWARDNIENIA, OPARZENIA I ODMROŻENIA NA STOPACH CZY DŁONIACH zmiękcza i łagodzi - wcierana 2 razy dziennie mieszanina 2 łyżek oleju rycynowego z 1 łyżką octu i 1 białkiem.

ROZGNIECIONY ZĄBEK CZOSNKU należy zmieszać z odrobiną oliwy i przyłożyć na bolący odcisk (po uprzednim wymoczeniu stopy w dobrze ciepłej wodzie). Owinąć następnie lnianą szmatką. W ciągu kilku godzin czosnek tak zmiękczy odcisk, że można go będzie bez trudu usunąć.

BĄBLE NA PIĘCIE - pozostałe po niewygodnym pantoflu - można zlikwidować, przykładając na noc kompres z miękiszu chleba, zagniecionego z odrobiną mleka i krochmalu.

ZWIĘDŁA SAŁATA ODZYSKA ŚWIEŻY WYGLĄD, jeśli przed podaniem włożymy ją na chwilę do ciepłej wody.

PRZYPALONE MLEKO MOŻNA URATOWAĆ, przelewając je natychmiast do czystego rondelka, nakrywając złożoną we czworo, czystą, lnianą, wilgotną ściereczką i zagotowując ponownie pod tym przykryciem.

OLIWA, NA KTÓREJ SMAŻYMY, pozostanie czysta do końca smażenia, jeśli wrzucimy do niej kilka czysto umytych i obsuszonych obierzyn z ziemniaków.

JEŚLI W CZASIE GOTOWANIA JAJEK, nawet mimo dodania do wrzątku szczypty soli, pęknie skorupka, wlewamy do rondelka trochę octu, a białko wówczas nie wypłynie ze skorupki.

SZCZYPTA SOLI:
dodana do ugotowanego rabarbaru odkwasi go i można będzie wówczas dodać mniej cukru
dodana do białka czy śmietanki, przyspiesza ubijanie piany lub kremu
dodana do wody, w której gotują się parówki, zapobiegnie pękaniu osłonki
dodana do surowego mleka, utrzymuje jego świeżość
wsypana do blaszanego pudełka lub szklanego słoja, w których przechowujemy herbatniki czy sucharki, pozwoli zachować ich kruchość i świeżość.

FUSY Z HERBATY ZALANE WODĄ NA PATELNI, na której smażyła się ryba, należy doprowadzić do wrzenia i odstawić do wystygnięcia. W ten sposób zlikwiduje się przykry zapach ryby.


Kwiaty w domu


Choroby kwiatów doniczkowych
Spryskiwanie co dwa dni liści kwiatów wodą zmieszaną z tytoniem lub popiołem z papierosów, pozwoli zlikwidować mszyce na kwiatach doniczkowych.
Mszyc na roślinach szybko się pozbędziemy, gdy spryskamy je ostudzonym naparem ze zwykłej herbaty.
Robaki w doniczce zlikwidujemy polewając ziemię wywarem z liści kasztanowca lub orzecha włoskiego.
Liście paprotki nie zżółkną, jeśli raz w tygodniu kwiatek podlejemy wodą z mlekiem.
Pielęgnacja roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe dobrze rosną, gdy podlewa się je przegotowaną, wystudzoną wodą, wodą mineralną lub wodą, w której gotowały się jajka - zawiera ona bowiem wiele potrzebnych roślinom składników.
Rośliny doniczkowe zimą potrzebują więcej światła. Można je doświetlać przy pomocy świetlówki i nie należy umieszczać doniczek w pobliżu kaloryferów.
Skorupki z jajek dostarczą zakwaszonej ziemi w doniczce naturalnego wapnia.
Gdy wyjeżdżamy na dłużej z domu i chcemy zapewnić roślinom wodę, to nalewamy do miski sporą ilość wody (1 litr tygodniowo odliczamy na wyparowanie). Stawiamy miskę wyżej niż roślinę, następnie wciskamy w ziemię w doniczce grubą, wełnianą nić, a drugi jej koniec doprowadzamy na dno miski, dowiązując do niej kamień.
Przesadzanie roślin doniczkowych
Do przesadzania co roku nadaje się: zielistka, diffenbachia, asparagus, papirus, bilbergia.
Do przesadzania co 2 lata nadaje się: paproć, szeflera, grubosz drzewiasty, róża chińska, fatsja, fikus, fashedera, araukaria, aspidistra, bagennwilla.
Do przesadzania co 4 lata nadaje się: palma, dracena, monstera, pandom, oleander, kencja.
Pelargonie przesadzamy na wiosnę.
Kwiat do większej doniczki przesadzamy wtedy, gdy korzonki wychodzą przez otwór odpływowy doniczki, lub na jej dnie leży gruby zwój korzeni.
Kwiaty cięte
Kwiaty cięte dłużej zachowują piękny wygląd, jeśli do wazonu wrzucimy miedzianą monetę.
Kwiaty dłużej zachowują świeżość, jeśli do wazonu wrzucimy odrobinę soli i cukru (pół łyżeczki na litr wody) lub tabletkę aspiryny.
Kwiaty dłużej zachowują świeżość, jeśli w wazonie będziemy utrzymywać niski poziom wody.
Kwiaty dłużej zachowują świeżość, jeśli codziennie zmienimy im wodę i umyjemy naczynie, w którym stoją.
Kwiaty dłużej zachowują świeżość, jeśli ich łodygi obetniemy ukośnie i pod wodą, wtedy nacięte komórki roślin natychmiast wchłaniają wodę.
Fiołek cięty będzie trwalszy, gdy przed wstawieniem do wody przytniemy go o 1 centymetr.
Bez i chryzantemy będą trwalsze, gdy przytniemy je ukośnie i na kilka sekund zanurzymy końce kwiatów we wrzątku.
Gerbery, goździki i frezje będą trwalsze, gdy w końce łodyg wbijemy kilka szpilek lub zapałkę z siarką.
Lilie, amarylisy, glorioza i storczyki będą trwalsze, gdy nad pylnikiem rozpylimy lakier do włosów.
Chabry, astry, lewkonie i niezapominajki będą trwalsze, gdy wstawimy je do wody z lekko przyciętymi, dobrze umytymi korzeniami.
Goździki są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, dobrze znoszą zarówno suche, ciepłe powietrze jak i przymrozki do -2°C.
Umieszczenie końców łodyżek w wydrążonym ziemniaku, pozwoli przewieść kwiaty na większą odległość.
Przed wstawieniem kwiatów do wazonu usuwamy wszystkie zbędne liście z dolnych łodyg oraz boczne rozgałęzienia. Nie stawiamy kwiatów w przeciągu, gdyż powodują one szybkie ich wysychanie i utratę ładnego wyglądu.



Babcine sposoby na przeziębienie




Przeziębienie występuje niezależnie od pory roku, ale najczęściej późną jesienią, zimą i wczesną wiosną. Trudno się nam przed nim uchronić. Do zakażenia dochodzi najczęściej metodą kropelkową przy kontakcie z chorą osobą lub, gdy przemarzniemy czy przemokniemy. Jak się przed nim bronić?

Oto kilka wskazówek!
  • unikajmy miejsc zatłoczonych, w których ryzyko zakażenia jest największe
  • często myjmy ręce
  • pamiętajmy o odpowiednim ubiorze
  • gdy zmokniemy weźmy ciepłą kąpiel z dodatkiem olejku sosnowego lub eukaliptusowego, wypijmy coś na rozgrzewkę np.: gorącą herbatę z dodatkiem soku z malin lub bulion
  • zażywajmy vit. C w naturalnej postaci (kiwi, natka pietruszki, kapusta kwaszona) 
Typowe przeziębienie rozpoczyna się suchością w gardle, bólem przy połykaniu, bólem głowy, kichaniem, katarem, po którym pojawia się kaszel. Objawom tym towarzyszy stan podgorączkowy. Taki stan utrzymuje się od 7 do 10 dni. Leczenie przeziębienia polega zwykle na leżeniu w łóżku, (co najmniej 3-5 dni) i walce z dokuczliwymi objawami. Jeśli dopadło cię przeziębienie warto spróbować zwalczyć je domowymi sposobami. Nasze babcie w takich sytuacjach stosowały ziółka, często na zasadzie, „jeśli nie pomoże, to na pewno nie zaszkodzi”. Najważniejsze jest to, że można je bezpiecznie stosować przez długi czas i rzadko występują skutki uboczne.
Czosnek – to niezastąpiony sprzymierzeniec w walce z przeziębieniem. Ma silne działanie antybakteryjne. Łagodzi katar i kaszel. Można przyrządzić kanapki z czosnkiem i natką pietruszki, która jest bardzo bogata w Vit. C i pomaga pokonać infekcję zwiększając odporność organizmu.
Aby nawilżyć błony śluzowe gardła należy przygotować napój z łyżki masła, miodu oraz rozgniecionego ząbka czosnku w szklance ciepłego mleka.
Syrop z cebuli – zwiększa wydzielanie śluzu, ma właściwości wykrztuśne i bakteriobójcze. Pokrój cebulę w plastry. Układaj warstwami, przekładając miodem (możesz dodać kilka ząbków czosnku). Odstaw na kilka godzin w ciepłe miejsce.  Pij 3-5 razy dziennie po łyżeczce.
Bulion z kury – wspomaga leczenie infekcji, działa przeciwzapalnie i ułatwia odksztuszanie. Posyp bulion obficie natka z pietruszki.
Napar z lipy – ma właściwości przeciwgorączkowe, łagodzi katar i bóle głowy. Poprzez działanie napotne usuwa z organizmu szkodliwe substancje.

Mięta pieprzowa
– obniża gorączkę.

Tymianek – posiada własności wykrztuśne i antybakteryjne. Napar należy pić kilka razy dziennie. Małą łyżeczkę ziół należy zalać ½ szklanki wrzącej wody. Napar przygotowujemy każdorazowo na świeżo.
Ból gardła: szybko złagodzą:
  • płukanie kilka razy dziennie sodą lub mieszankami ziołowymi tj. szałwia,     rumianek, czy nagietek
  • płukanie szklanką ciepłej wody z łyżeczką soli kuchennej (co najmniej 4 razy dziennie)
  • okłady z ciepłych liści kapusty: liście kapusty zanurz w gorącej wodzie, wyjmij, rozbij tłuczkiem do mięsa, przyłóż do szyi i owiń szalikiem na około 20 minut
  • ciepłe okłady z ugotowanego w woreczku ryżu, który należy lekko ostudzić, przyłożyć do gardła, owinąć szalikiem i trzymać dopóki nie ostygnie
  • ciepłe okłady z ugotowanych ziemniaków.
Ugotuj 2-3 ziemniaków, przeciśnij przez praskę i zawiń w kawałek czystej gazy. Połóż kompres na szyję i owiń szalikiem. Trzymaj aż ziemniaki ostygną.
Katar
Gdy cieknie ci z nosa zastosuj:
  • płukanie zimną wodą. Kilka razy dziennie wciągaj i wydmuchuj raz jedną, raz drugą dziurką nosa.
  • pij 2-3 razy dziennie napar z kwiatostanu czarnego bzu
  • 1 łyżeczkę ziół zalej szklanką gorącej wody i zaparzaj pod przykryciem przez 10 minut.
  • pij dużo soku pomarańczowego i marchwiowego.
Inhalacje – ułatwią oddychanie.
  • do ciepłej wody dodaj 2-3 krople olejku rumiankowego, kilka kropel VIT A i łyżeczkę
  • sody. Nad naczyniem pochyl głowę osłoniętą ręcznikiem i przez kilka minut wdychaj
  • parę nosem, a wydychaj ustami
  • weź gorącą kąpiel, ale po wyjściu z wanny nie wycieraj stóp, na mokre załóż
  • skarpety i połóż się do łóżka
  • dobre są naprzemienne kąpiele stóp. Zanurzaj je na ok. 3 minuty raz w ciepłej raz w
  • zimnej wodzie. Zakończ zimną wodą.
Otarta skóra 
Częste wycieranie nosa podrażnia skórę wokół niego, a czasem nawet górną wargę.
Złagodzimy ból naskórka smarując te okolice wazeliną, kremem Nivea lub Dove z dodatkiem 2-3 kropel witaminy A (można również bez VIT. A).
Zatkany nos pomogą ci udrożnić:
  • olejki eteryczne tj.: sosnowy, mentolowy, eukaliptusowy. Wystarczy skropić
  • chusteczki lub poduszki kilkoma kroplami jednego z nich i wdychać zapach.
  • inhalacje z gorącej wody i olejków eterycznych wspomnianych wyżej
  • inhalacje z majeranku:
  • 1 łyżkę majeranku zalać 1 litrem wrzątku i dodać łyżeczkę sody
  • smarowanie klatki piersiowej maścią kamforową, co ułatwi oddychanie w czasie snu
Bóle mięśni i łamanie w kościach.
Szybką ulgę przynosi gorąca kąpiel z dodatkiem 2-3 łyżek tartego chrzanu lub kilku kropli olejku majerankowego (nie zalecane gdy masz zbyt wrażliwą skórę).
Pomocny będzie także masaż bolących części ciała i maść rozgrzewająca np.: kamforowa.
Ból głowy
Zrób kompres z gazy namoczonej w wodzie z olejkiem eukaliptusowym lub miętowym. Na noc posmaruj czoło maścią rozgrzewającą np.: kamforową, uważając by nie dostała się do oczu.
Poniżej znajdziecie przepisy na syrop z cebuli:
Przygotowanie syropu z surowej cebuli:
Pokroić w drobną kostkę dwie duże cebule, włożyć do słoiczka i zasypać dwoma czubatymi łyżkami cukru. Zakręcić słoik i odstawić na kilka godzin. Kiedy cebula puści sok, przecedzić przez gazę. Syrop można pić 2-3 razy dziennie po jednej łyżce.
Przygotowanie syropu z gotowanej cebuli:
Pokroić w drobną kostkę sześć cebul, dodać 170 g miodu i ugotować, a następnie odcedzić. Syrop pić 2-3 razy dziennie po jednej łyżce, najlepiej ciepły.



Domowe sposoby na kaszel 
Syrop z cebuli
Posiekaj drobno cebulę i zasyp ją cukrem. Odstaw na trochę w ciemne miejsce i poczekaj aż cebula puści sok. Łyżeczkę syropu zażywaj trzy razy dziennie. 
Syrop z buraczków
Dużego, ćwikłowego buraka obierz i drobno pokrój. Zasyp czterema łyżkami cukru. Odstaw na jeden dzień. Łyżeczkę syropu pij dwa razy dziennie. 
Mleko z czosnkiem i masłem
Do gorącego mleka dodaj łyżkę masła i miodu. Zamieszaj i wrzuć rozgnieciony ząbek czosnku. Przecedź przez sitko i wypij gorący napój. 
Mleko z miodem
Wersja dla osób, które nie przepadają za czosnkiem. Do gorącego mleka dodaj łyżkę miodu. Wypij gorący napój. 
Jedzenie czosnku
Zmiażdżony czosnek wydziela substancję, która posiada działanie antybiotyczne. Sam jest więc lekarstwem. Jedz codziennie ząbek czosnku, a pozbędziesz się kaszlu i bólu gardła. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z jego ilością. Zbyt duża ilość czosnku obciąża wątrobę. 
Herbata z cytryną
Picie dużych ilości herbaty z cytryną to również domowy sposób na kaszel. Cytryna zawiera dużo witaminy C oraz ma działanie antybakteryjne. 
Syrop z czosnku i cytryny 
Zmiażdżyć dwie główki czosnku, dodać sok z dwóch cytryn, cztery łyżki miodu i dwie szklanki przegotowanej wody. Odstawić przygotowany napój na dwie doby i pić dwa razy dziennie po dwie łyżki. 
   
Bardzo szybkie syropy

 Nasze babcie kurowały siebie i swoich bliskich syropami własnej roboty. Oto kilka przepisów na szybkie ,łatwe i skuteczne syropy.
Cytrynowy
Wymieszaj po pół szklanki płynnego miodu (najlepiej lipowego) i świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Pij trzy razy dziennie po łyżeczce.
Czosnkowy
Do pół szklanki płynnego miodu dodaj 3-4 główki obranego, przeciśniętego przez praskę czosnku . Wymieszaj. Pij trzy razy dziennie po łyżeczce.
Z czarnej rzodkwi
Rzodkiew umyj, obierz i wyciśnij sok. Pij 4 razy dziennie po 2 łyżki nie dłużej niż przez 4 tygodnie!
Syropy z alkoholem.

Ziołowo-owocowy
Do słoja włóż po 5 łyżek suszonych liści szałwii i podbiału, kwiatów lipy oraz czarnego bzu i pączków sosny. Dodaj po 1,5 łyżki korzenia lubczyku oraz suszonych owoców maliny i dzikiej róży. Zalej pół litrem spirytusu i butelką czerwonego wina wytrawnego. Zamknij i odstaw na 10 dni w ciepłe miejsce (ja kładę w pobliżu kaloryfera w łazience). Po tym czasie płyn przecedź i wymieszaj z pół szklanką miodu. Zamknij i odstaw na kolejne 10 dni. Przefiltruj i rozlej do butelek. Pij po pół łyżeczki 3 razy dziennie.
Z tarniny i cytryny
Do garnka wsyp 2 kg owoców tarniny, zalej litrem wody, dodaj 1 kg cukru i gotuj pod przykryciem przez 30 min. Zdejmij z ognia, poczekaj 20 minut, dodaj 1 litr miodu, pokrojoną w plasterki cytrynę i 2 l spirytusu. Wymieszaj. Przykryj płótnem i odstaw na 3 tygodnie.  Przefiltruj, rozlej do butelek. Pij 3 razy dziennie po pół łyżeczki.
Z czerwonych owoców
Do słoja wsyp po 25 dkg owoców: głogu,j eżyny, czarnej porzeczki i dzikiej róży, zalej spirytusem, tak by przykryte były wszystkie owoce. Odstaw na 4 tygodnie w ciemne, chłodne miejsce. Przefiltruj i przelej do butelek. Pij po łyżeczce 3 razy dziennie.
Syropy na bazie ziół

Z tymianku i szałwii
Do garnuszka wsyp po łyżce tymianku oraz szałwii, dodaj posiekaną cebulę, 3 łyżki cukru i zalej szklanką wody. Podgrzewaj aż się cukier roztopi ale nie gotuj! Przecedź. Pij 3 razy dziennie po łyżce.
Z prawoślazu
Do garnka włóż łyżkę suszonego korzenia prawoślazu i zalej szklanką wody ze spirytusem ( łyżka spirytusu na 30 łyżek wody). Odstaw na 3 godziny i przecedż. Dodaj 2 łyżki cukru i zagotuj. Pij 3 razy dziennie po łyżeczce.
Syropy warzywne

Cebulowy
3 cebule obierz, posiekaj i włóż do słoiczka. Zasyp 4 łyżkami cukru i odstaw na kilka godzin, aż puszczą sok. Przecedź. Pij 3 razy dziennie po jednej łyżeczce.

Z chrzanu i buraków
Wyciśnij sok z 20 dkg korzeni chrzanu i 30 dkg czerwonych buraków. Dodaj pół litra miodu oraz sok z 1 cytryny. Wymieszaj. Pij 4 razy dziennie po łyżeczce.
Mój ulubiony:
Obierz i pokrój w plasterki 3 cebule i 6 ząbków czosnku. Przełóż do słoika. Zalej miodem. Wymieszaj  (lub układaj warstwowo: cebula, czosnek, miód, cebula, czosnek, miód). Odstaw w ciepłe miejsce na ok 6 godzin. Pij po łyżeczce 3 razy dziennie.
Polecam również miętowe cukierki do ssania:
Wymieszaj 10 dkg cukru, 12 dkg miodu i sok z połowy cytryny. Przełóż do garnka i dodaj 3 łyżki naparu miętowego (2 łyżki suszonych liści mięty zalej filiżanką wrzątku, przykryj i parz przez 10 min.). Gotuj, aż masa zacznie gęstnieć.  Potem przełóż ją do foremki posmarowanej masłem. Gdy wystygnie pokrój na małe kawałki i ssij po jednym 4 razy dziennie.

Warto też pomyśleć o poprawie odporności organizmu. W tym celu należy pić m.in. herbatkę z dzikiej róży osłodzoną miodem, herbatkę z cytryną (zawsze dodawaną do letniego napoju) , ciepłe ziołowe herbaty np.; z malin, porzeczek i poziomek z dodatkiem miodu, który ułatwia wydalanie toksyn z organizmu. Uzupełnianie płynów w organizmie jest bardzo ważne przy przeziębieniu z gorączką. Należy pić od 1 do 3 litrów płynów na dobę. Jeść przede wszystkim owoce i warzywa.
Pamiętajmy również o wietrzeniu pomieszczeń, w których przebywamy i nawilżaniu powietrza.
To kilka sprawdzonych i niezawodnych rad, które proponuję wykorzystać, by poradzić sobie z przeziębieniem.
Babcine porady na bóle gardła.
Zbliża się jesień, dlatego musimy być wyczuleni na różnego rodzaju infekcje, jakie w tym czasie mogą dać o sobie znać. Najczęstsze są, bóle gardła dlatego warto przypomnieć sobie domowe sposoby radzenia sobie z tą dolegliwością.
 
Napar z szałwii – jest lekiem doskonale działającym przeciw zapalnie i odkażająco. Używany jest bardzo często przy problemach z gardłem głównie anginie i chrypce.
Jeśli mamy problem z bólem gardła związany należy co 3 godziny płukać gardło naparem z szałwii, którą dostaniemy w każdej aptece. Jest to prosty i przede wszystkim zdrowy sposób na dopadające nas od czasu do czasu bóle gardła.
Ziołowy napar na ból gardła
Zmieszać z sobą liść szałwii, liść mięty, koszyczek rumianku, kwiat nagietka. Mieszankę ziół należy zalać wrzątkiem i zaparzać przez okres 20min. Gardło płukać naparem kilka razy w ciągu dnia.
Sok z buraka jako lek na ból gardła
Sok z buraka czerwonego znany jest jako wspaniały lek na bolące gardła. Jeśli nie mamy świeżego soku z buraków gardło można również płukać rozcieńczonym koncentratem.
Szklankę świeżego soku z buraków wymieszać z jedna łyżką stołową octu. Wywarem należy płukać gardło od 6-10 razy dziennie.
Płucz gardło wodą z solą
Najbardziej popularną metodą jest płukanie gardła wodą z dodatkiem dużej zawartości soli np. 1 łyżka soli na szklankę ciepłej wody. Płuczemy gardło roztworem minimum 3 razy dziennie po jedzeniu.
Syrop z cebuli
Syrop z cebuli znany jest na pewno wielu osobom, szybko pomaga w bólach gardła oraz przy kaszlu.
Cebulę ucieramy na tarce, odciskamy dokładnie sok dodajemy miód oraz cytrynę. Pijemy po 2 łyżeczki syropu 4-6 razy w ciągu dnia.


   
Niezastąpione babcine sposoby

Kiedy wydaje Ci się, że nie ma już rady...
Warto zasięgnąć rad swoich Babć i Mam, by poznać tajemnice nieco starszych gospodyń domowych.

Oto kilka z ich tajemnych sekretów:
Kilka ziarenek ryżu wrzucone na dno solniczki zapobiega wilgotnieniu soli.
  • Do czyszczenia srebrnej, złotej i diamentowej biżuterii idealnie nadaje się wodny roztwór sody i octu . W 0, 5 l wody należy rozpuścić 1 płaską łyżkę sody i 1 łyżkę octu, a następnie moczyć w nim czyszczone przedmioty przez około 15 minut. Opłukać pod ciepłą bieżącą wodą
  • Ciemny osad na paterowanych sztućcach można usunąć polerując je popiołem z papierosów, pastą do zębów, papką z kredy, soli drobnoziarnistej i denaturatu, sokiem z rabarbaru lub liśćmi świeżego szczawiu. 
  • Odpływ zlewu można przeczyścić wlewając doń 1 l gorącej wody, w której rozpuszczono 0, 5 szklanki soli kuchennej
  • Aby oczyścić zakamieniony czajnik należy wrzucić do niego obierki z ziemniaków, a następnie zalać je wodą i gotować przez około 1 h. Gdy woda się wygotuje obierki wyrzuca się do kosza na śmieci. Jeżeli nadal w czajniku pozostał kamień należy zagotować w nim szklankę octu lub roztwór sody oczyszczonej (1 łyżka sody oczyszczonej na 1 l wody). Dokładnie wypłukać. 
  • Kamień z suszarek na talerze i sztućce można usunąć za pomocą wodnego roztworu octu lub sody oczyszczonej. 
  • Małe przypalone powierzchnie na garnku usuwa się poprzez pocieranie ich kostkami lodu. Większe usuwa się gotując w nim łodygę rabarbaru lub niskoprocentowy roztwór soli kuchennej w occie
  • Stalowe garnki i patelnie poleruje się ściereczką maczaną w oliwie z oliwek
  • Zabrudzenia przy klamce w drzwiach można usunąć przecierając je przekrojonym surowym ziemniakiem
  • Szyby zmatowione i ozdobne najlepiej myć ciepłą wodą z octem (1 : 3), a następnie dobrze spłukać. 
  • Złocone ramy obrazów czyści się przekrojoną cebulą, szmatką zwilżoną octem, piwem lub z odrobiną piany z białka. Do ich wypolerowania najlepiej użyć miękkiej szmatki płukanej w czystej wodzie
  • Stare obrazy olejne przemywa się wacikiem zanurzanym w lekko podgrzanym piwie
  • Gipsowe figurki odkurza się suchym miękkim pędzelkiem, a następnie czystym pędzelkiem maczanym w nisko tłuszczowym mleku.
  • Żeberka kaloryferów można umyć szczotką i gorąca wodą z mydłem lub wodą z amoniakiem (1 łyżka na 0, 5 l)
  • Bieliznę stołową oraz pościelową, bawełnianą i lnianą można, po praniu, wykrochmalić. Krochmal przygotowuje się według przepisu na kisiel. Do wrzątku wlewa się mąkę ziemniaczaną lub pszenną rozmieszaną z zimną wodą (2-3 łyżki na 1 l wody) . Podczas gotowania należy ciągle mieszać. Po zagotowaniu i zgęstnieniu krochmal rozprowadza się zimną wodą i płucze nim tkaniny.
  • W celu usztywnienia małych serwetek, firanek, mankietów czy kołnierzyków można użyć wodnych roztworów soli lub cukru.
  • Aby meble z rattanu nie matowiały można je zakonserwować roztworem wody, soku z cytryny i wody utlenionej (po 4 łyżki soku i wody utlenionej na 1 l wody)
  • Meble z wikliny myje się ciepłą wodą z mydłem. Jeżeli są bardzo brudne można je przemyć roztworem wody i soli. Po osuszeniu należy je przetrzeć olejem lnianym
  • Bursztyn najlepiej czyścić suchą, miękka szczoteczką. Jeżeli jest zabrudzony można użyć wody z mydłem, a następnie opłukać, osuszyć i posmarować oliwa z oliwek. 
  • Żółty osad z nikotyny można usunąć za pomocą wacika zwilżonego w roztworze wody, wody utlenionej i kwasku cytrynowego (3 : 5 : 1)
  • Odrobina soli dodana do wody w wazonie przedłuża świeżość ciętych kwiatów
  • Zabrudzenia na ubraniach ze skór glansowanych można przemywać ściereczką zanurzaną w ciepłej wodzie z mydłem. Osuszoną skórę trzeba natłuścić i wypolerować kawałkiem wełnianej tkaniny
  • W celu usunięcia plam na wyrobach z zamszu posypuje się je grubą warstwą talku i pozostawia na kilkanaście godzin, po czym talk strzepuje się, a zabrudzone miejsce czyści gumową szczoteczką. Miejsce po zabrudzeniu odświeża się pocierając je ściereczką zanurzaną w wodnym roztworze amoniaku (1:1), a na koniec czyści się je gumową szczoteczką.
 
Jak i gdzie można zastosować ocet?

Zetrzyj ślady po długopisie
Jeśli młoda artystka ozdobiła ściany, mażąc po nich długopisem, droga mamo nie denerwuj się. Nanieś na „dzieło” ocet gąbką lub papierowym ręcznikiem. Następnie kup dziecku piękny zestaw do malowania.
Odklej nalepki i etykietki
Przy użyciu możesz odkleić nalepki i etykiety ze szklanych, plastikowych i innych gładkich powierzchni. Namocz rogi i brzegi etykiety octem i ostrożnie zdrap. Możesz do tego użyć nieważnej karty kredytowej. Jeśli miejsce po etykiecie jest klejące, zmocz je niewielką porcją octu. Po chwili zetrzyj je ściereczką.
Odśwież drewnianą boazerię
Jeśli boazeria zmatowiała lub poszarzała możesz ją ożywić. Wlej do naczynia 2 łyżki ciepłej wody, 4 łyżki octu i 2 łyżki oliwy z oliwek, wstrząśnij. Miękką gąbką zmocz boazerię. Po kilku minutach przetrzyj ją czystą szmatką.
Usuń plamy z wykładziny dywanowej
W lekkie zabrudzenia wetrzyj roztwór z 2 łyżek soli rozpuszczonych w ½ szklanki octu. Pozostaw do wyschnięcia. Następnie sól zbierz odkurzaczem.
Mocno wżarty brud wyczyść pastą otrzymaną z łyżki octu i łyżki krochmalu. Wetrzyj ją suchą szmatką w plamę. Po dwóch dniach zbierz mąkę odkurzaczem.
Zrób odplamiacz w aerozolu. Należy do butelki ze spryskiwaczem 5 części wody i 1 część octu. Do drugiej butelki nalej 1 część amoniaku i 5 części wody. Namocz plamę roztworem z pierwszej butelki. Po chwili wytrzyj suchą szmatką. Następnie spryskaj plamę roztworem amoniaku. Czynności te powtarzaj dotąd aż zniknie zabrudzenie z dywanu.
Wyczyść kuchenkę mikrofalową
Wstaw do kuchenki mikrofalowej miseczkę z roztworem ¼ szklanki octu i szklanki wody i podgrzewaj przez 5 minut w najwyższej temperaturze. Poczekaj, aż roztwór ostygnie, a następnie zamocz w nim zmywak lub ściereczkę i przetrzyj wnętrze kuchenki.
Wyczyść imbryk
Aby usunąć nalot ze ścianek dzbanka do herbaty, nalej do niego 3 szklanki octu i gotuj przez 5 minut. Pozostaw na noc, a następnego dnia wypłucz zimną wodą.
Wyczyść brudny termos
Aby wyczyścić termos, nalej do niego ¼ szklanki octu połączonego z ciepłą wodą. Jeśli w termosie jest nalot np. z kawy czy herbaty, wrzuć kilka ziaren ryżu. Zakręć termos i mocno potrząśnij, a następnie starannie wypłucz.
Wybiel białe skarpetki
Aby białe skarpetki odzyskały pierwotną biel, do dużego garnka nalej 1 szklankę octu i 1 1/2 litra wody. Zagotuj ten roztwór, a następnie przelej do miski i włóż do niej skarpetki. Pozostaw na noc. Następnego dnia wypierz skarpetki w pralce.



Co może soda?
Pomocna w sprzątaniu

Usuwanie zapachów
Zapach ryby, cebuli z rąk i naczyń
Wypłukanie naczyń kuchennych (i rąk) w wodzie z dodatkiem sody usunie zapach ryby, cebuli czy czosnku.
Zapachy w lodówce
Nieprzyjemne zapachy z lodówki (np. ser pleśniowy, ryba) usuniemy wstawiając do niej odkryty talerzyk z sodą.
Zneutralizuje zapach naftaliny
Nieprzyjemny zapach w szafie (np. po naftalinie) usuniemy wieszając w niej woreczki z sodą.
Kocia kuweta
Zapach z kocich kuwet usuniemy myjąc je roztworem sody.
Przepocone buty
Zapach potu z butów usuniemy wkładając do nich na noc woreczek (albo skarpetkę) wypełniony sodą lub po prostu posypując wnętrze buta sodą i pozostawiając na kilka godzin.
Usunie stęchły zapach starych książek
Stęchły zapach ze starych książek usuniemy wkładając je do foliowego worka, do którego wsypujemy 2 łyżki sody. Worek zawiązujemy i odstawiamy na tydzień. W ten sposób można usunąć nieprzyjemny zapach z innych drobnych przedmiotów.
Odświeży dywan
Dywan odświeżymy posypując go sodą, którą usuwamy po 15-20 minutach odkurzaczem.
Czyszczenie
Przypalony garnek
Przypalone dno garnka wyczyścimy gotując w nim 1 l wody z kilkoma łyżeczkami sody.
Ceramika łazienkowa
Soda to doskonały środek czyszczący do urządzeń sanitarnych. Roztworem sody usuniemy osad z mydła na ścianach wanny czy umywalki oraz kamień w sedesie. A mieszaniną sody i octu usuniemy osad wokół kurków przy wannie i umywalce.
Sprzęty kuchenne, fugi, zlewy
Sodą posypaną na wilgotną gąbkę zastąpi komercyjne mleczka i proszki do szorowania. Wyczyścimy nią wszystko od plastikowych obudów sprzętów kuchennych, fug w glazurze, zlewów, przedmiotów z chromu po karoserię i plastiki w samochodzie.
Piekarnik
Mocno zabrudzony piekarnik wyczyścimy pastą z sody i wody. Posmarować nim wnętrze piekarnika i zostawić na noc, a następnie umyć gąbką.
Tłuste plamy na ścianach
Roztworem sody bez trudu zmyjemy tłuste plamy ze ścian malowanych bądź pokrytych tapetą.
Wyroby ze srebra
Przedmioty ze srebra będą lśnić jak nowe po wyczyszczeniu pastą przygotowaną z 50 g sody i 2 łyżek wody.
Plastikowe zabawki
Doskonale umyje je roztwór wody z sodą.
Kanapa
Tapicerkę kanapy wyczyścimy roztworem sody, który trzeba potem wypłukać czystą wodą. A uporczywe plamy usuniemy posypując je sodą i po 15 minutach szczotkując.
Ale uwaga: zawsze trzeba zrobić próbę na wytrzymałość kolorów w mało widocznym miejscu kanapy!
Plama z wina na dywanie
Plamę z wina na jasnym dywanie usuniemy bez trudu posypując ją sodą i pozostawiając na godzinę.

Pranie
Pranie z dodatkiem sody
Dodatek sody do prania (pół szklanki na pralkę) sprawi, że możemy użyć mniej proszku i będzie on skuteczniejszy, a jednocześnie zadziała wybielająco (stosować do prania jasnych rzeczy).
Soda zamiast proszku do prania ręcznego
Rozpuszczamy kilka łyżek sody w ciepłej wodzie, robimy przepierkę, pozostawiamy pranie na pół godziny po czym ponownie przepieramy, płuczemy, wyciskamy i wieszamy. Doskonały sposób, gdy zabraknie nam proszku do prania albo mamy w domu alergika uczulonego na jakiś składnik proszku.
Na plamy z potu pod pachami
Pasta z sody i wody utlenionej zneutralizuje i plamy i nieprzyjemny zapach potu na bluzce pod pachami.
Soda dla zdrowia
Soda to doskonały środek przeciwobrzękowy w katarze, zapaleniu gardła a także urazach. Jej właściwości odkwaszające wykorzystuje się przy problemach żołądkowych związanych z nadmiernym zakwaszeniem, a także przy zakwasach po przetrenowaniu.
Inhalacje na katar i zapalenie górnych dróg oddechowych
Do miski wlewamy około litr wrzątku i dodajemy łyżkę stołową sody oczyszczonej. Głowę nakrywamy ręcznikiem, nachylamy się nad miską, wdychamy powietrze nosem, a wydychamy ustami. 10-minutowe inhalacje stosujemy 1-2 razy dziennie. Działając przeciwobrzękowo, ułatwiają oddychanie.
Płukanki z sody na chore gardło
Soda oczyszczona rozpuszczona w ciepłej wodzie to najskuteczniejszy sposób na bolące gardło. Płukać gardło rano i wieczorem.
Płukanki do ust
Soda neutralizuje kwaśne środowisko w ustach i tym samym zapobiega próchnicy lub zwalnia jej przebieg. Do płukanek stosujemy roztwór z pół łyżeczki sody i pół szklanki wody.
Środek na zgagę i dolegliwości żołądkowe
Rozpuszczamy 1 łyżeczkę sody w szklance wody i wypijamy.
Doskonale neutralizuje kwasy żołądkowe po zjedzeniu potraw ciężkostrawnych lub nadużycia alkoholu i kawy. Likwiduje zgagę, pieczenie żołądka oraz zmniejsza uczucie pełności żołądka.
Soda na trawienie
Herbatka z mięty z dodatkiem szczypty sody ułatwi trawienie.
Na zaparcia
Na leniwe jelita pomoże wypicie roztworu z 1 łyżeczki sody wymieszanej ze szklanką wody.
Ale uwaga: może wywołać gazy, więc stosować tylko sporadycznie.
Na zmęczone stopy
Pomocna na zmęczone stopy będzie kąpiel w wodzie z dodatkiem sody.
Okłady z sody na urazy
Przeciw obrzękom po urazach stosujemy okład z roztworu sody.
Soda dla rzucających palenie
Soda ma wybitnie odkwaszające właściwości. A zasadowy odczyn organizmu sprawia, że nikotyna dłużej jest w nim zatrzymywana, co ma duże znaczenie w przypadku głodu nikotynowego przy rzucaniu palenia.

Soda w kuchni
Spulchni ciasto
Soda to doskonały środek spulchniający do ciast. Jest podstawowym składnikiem proszków do pieczenia. Sama soda oczyszczona stosowana jest zwłaszcza przy wypiekach pierników (1 łyżeczka na pół kg mąki), w innych ciastach może pozostawiać charakterystyczny posmak.
Doskonała do mycia warzyw i owoców
Warzywa liściowe (sałaty, szpinak itp.) lub owoce o delikatnej skórce (jagodowe, czereśnie, winogrona itp.) należy moczyć przez 10 minut w roztworze przygotowanym z 1 łyżki (25 g) sody i 1 l wody, a następnie dobrze wypłukać pod bieżącą wodą. Jeśli po kilku minutach zauważysz lekką opalizację wody, świadczyć to będzie o efektywności mycia.
Do mycia innych warzyw (pomidory, marchew itp.) i owoców o twardszej skórce (jabłka, brzoskwinie, morele itp.) użyj sody w postaci pasty (3 części sody na 1 część wody). Myj tą pastą powierzchnię warzyw czy owoców za pomocą gąbki.
Pomoże ubić pianę
Dodatek szczypty sody dodany do białek ułatwia ubijanie piany, a dodany do jajek sprawi, że omlet z nich usmażony będzie bardziej puszysty.
Ograniczy cukier
Soda, jako produkt silnie alkalizujący, zmniejsza kwasowość zbyt kwaśnych produktów (np. kompotów z kwaśnych owoców), przez co pozwala na zmniejszenie dawki cukru.
Ułatwi gotowanie warzyw
Dodatek sody sprawi, że zielone warzywa w trakcie gotowania nie stracą swojego koloru.
Przyspieszy gotowanie strączkowych
Dodatek sody sprawi, że strączkowe szybciej się ugotują i będą lżej strawne.

Dla urody

Wybiela zęby
Soda oczyszczona stanowi składnik wielu past wybielających, ale może być stosowana też zamiast pasty. Jednak kryształki sody są nieco agresywne dla szkliwa i mogą podrażniać dziąsła. Dlatego nie należy jej stosować codziennie. Wyjściem może być również stosowanie roztworu sody zamiast proszku.
Dezodorant
Soda oczyszczona, chociaż sama nie ma zapachu, może z powodzeniem zastępować perfumowane dezodoranty.
Peeling
Pasta z sody to domowy środek na łagodny peeling skóry.


Co może sól...

SÓL zawartość jodu w soli nie umniejsza jej właściwości czyszczących. Nie musimy zatem szukać soli niejodowanej. Jeśli natomiast mamy do wyboru sól miałką i gruboziarnistą, wybierzmy miałką. Sól ziarnista rysuje powierzchnie odświeżanych przedmiotów.


W kuchni ...
 ... mięso i ryby można bezpiecznie smażyć bez tłuszczu, jeżeli na gorącą patelnię wrzucimy szczyptę soli i poczekamy, aż się rozgrzeje (ok.3 minut).
 ... posypana solą ryba nie będzie się wyślizgiwała z rąk podczas skrobania i sprawiania.
 ... obrane i pokrojone jabłka nie ściemnieją, jeśli zalejemy je wodą z solą (pół łyżeczki na litr wody).
 ... przecier pomidorowy czy musztarda zachowają świeżość nawet w otwartym słoiku, jeżeli ich powierzchnię pokryjemy warstewką soli.


Do czyszczenia i mycia ...
... pozwala utrzymać obuwie w doskonałym stanie, wsypana do butów, wchłania nieprzyjemny zapach potu.

 ... zardzewiałe blaszki do pieczenia oraz przypalone garnki staną się znowu czyste, jeśli bardzo dokładnie przetrzemy je szmatką maczaną w wilgotnej soli i po 15 minutach opłuczemy ciepłą wodą.

 ... roztworem soli (2 łyżeczki na litr wody) można usunąć plamy z krwi.

 ... usunięcie szronu z szyb samochodowych - przecieramy je ciepłym roztworem (6 łyżeczek soli na litr wody).

... konserwowanie płatków różanych. Układamy je warstwami w słoiku, przesypując solą i lekko ugniatając. Płatki przez 3 miesiące zachowają zapach.

 ... wysychanie gipsu - gdy dodamy do niego odrobinę soli, wypełniona nim szczelina zbieleje błyskawicznie.

 ... solą wyczyścimy też dywan i chodnik. Rozsypujemy na nich kilka garści soli, a po 10-15 minutach zmiatamy je szczoteczką. Plamy z wina czy herbaty posypujemy solą i po 2 godzinach odkurzamy.

 ... meble wiklinowe myjemy szczoteczką zmoczoną w słonej wodzie (2 łyżeczki na litr wody).

 ... aby przywrócić blask miedzianym rondlom czy lichtarzom z mosiądzu, należy - używając miękkiej szczoteczki - wyszorować je papka soli i odrobiny octu (5 łyżek soli, łyżka octu), opłukać, starannie wytrzeć i wypolerować flanelową ściereczką.

 ... szklanki wymyte w słonej wodzie (wypłukane w czystej) nabiorą połysku. Osady z kawy i herbaty wewnątrz filiżanek znikną po przetarciu wilgotną szmatką umoczona w soli.

... maty słomiane czyści słona woda (3 łyżki na litr).

 ... nowe szklanki z pewnością nie będą pękały pod wpływem gorącego napoju, jeżeli zaraz po przyniesieniu do domu wygotuje się je w dobrze osolonej wodzie.

.... ruszt kuchenki gazowej - należy go myć papką ze szklanki soli i pół szklanki wody (najlepiej za pomocą druciaka lub szorstkiego zmywaka, raz na tydzień, inaczej utworzy się na nim gruba warstwa tłustego osadu. Będzie łatwiejszy do usunięcia, jeżeli najpierw ruszt na 10 godzin zanurzymy we wrzątku zmieszanym z płynem do mycia naczyń i octem (szklanka płynu i szklanka octu na 5 l wody), a potem przetrzemy ściereczką zwilżoną roztworem amoniaku
(szklanka amoniaku na pół szklanki wody i łyżka płynu do mycia naczyń).


Dla urody...
... włosom przetłuszczającym się pomoże następująca słona kuracja: niewielką ilość soli lekko podgrzej i wcieraj we włosy przez 5 minut. Po upływie tego czasu, owiń głowę ręcznikiem na 10 minut, następnie musisz dokładnie wyszczotkować czuprynę,

... szorstkim łokciom pomoże nacieranie zwilżoną szmatką i posypaną solą kuchenną. Ta sama kuracja doskonale sprawdza się w usuwaniu gęsiej skórki na ramionach,

... kąpiel z dodatkiem grubej soli kuchennej świetnie zmiękcza popękane pięty,

... dłoniom pomarszczonym pomoże, gdy będziesz moczyć je przez około 5 minut w ciepłej wodzie z dodatkiem pełnej łyżki grubej soli.

Domowy "lek" na cellulit
Potrzebne ci będą dwa elastyczne bandaże, zwykła sól kuchenna, ziele skrzypu i kwiat kasztanowca.

1. Zacznij od przygotowania roztworu soli w proporcji: 2 łyżeczki soli na 1/2 litra wody. Następnie wymieszaj 2 łyżki sproszkowanego ziela skrzypu z 2 łyżkami sproszkowanego kwiatu kasztanowca i całość zalej wrzątkiem.

2. Gdy papka ostygnie, nałóz ją na uda. Zawiń je bandażami namoczonymi w roztworze soli. Możesz także założyć elastyczne spodenki, aby kompres lepiej się trzymał. Pochodź albo poleż z taką maską co najmniej przez 40 minut.

3. Następnie odwiń bandaże i opłucz się pod prysznicem chłodną wodą. Wytrzyj się i wklep w skórę kosmetyk nawilżający lub ujędrniający.


Jak widać sól kuchenna dobra jest nie tylko w kuchni, ale doskonale sprawdza się również w pielęgnacji urody.




Kuchenne triki



Kilka sprawdzonych sposobów na obchodzenie się z warzywami w kuchni – jak je myć, obierać i jak przyrządzać, by nie straciły nic ze swoich wartości odżywczych. Myślę sobie, że to cenne porady, które przydadzą się każdej z nas.
  • Delikatny kalafior – kalafior najlepiej myć w mocno osolonej wodzie, ponieważ wtedy wypływają z jego środka wszystkie owady i zanieczyszczenia. Jeśli natomiast do wody dolejemy filiżankę mleka, kalafior nie straci białego koloru i będzie miał wyjątkowo delikatny smak.
  • Marchew i tłuszcz – pod wpływem tłuszczu (masła) marchew nabiera słodkiego smaku, a ponad to tłuszcz ułatwia przyswajanie przez organizm karotenu, czyli prowitaminy A, która zostaje przetworzona w wątrobie na witaminę A.
  • Cebula bez łez – nie musimy zalewać się łzami przy krojeniu cebuli, wystarczy, że zwilżymy wodą nóż i deskę. Cebula da się łatwiej obrać, jeśli zanurzymy ją przedtem na chwilę w ciepłej wodzie.
  • Zwiędnięta sałata – zwiędłe liście sałaty znów będą chrupkie, jeśli do wody, w której je myjemy, wsypiemy łyżkę stołową cukru albo zanurzymy sałatę na 10 minut w wodzie z sokiem cytrynowym. Kwas cytrynowy ujędrni zwiotczałe liście.
  • Mizeria i sól – mizeria będzie wyjątkowo krucha, jeśli posolimy ogórki tuż przed jedzeniem, inaczej puszczą za dużo soku i rozmiękną.
  • Czosnek i owoce – świeże owoce nie zepsują się tak szybko, jeśli będziemy przechowywać je w pojemniku z kilkoma ząbkami czosnku.


  • Jeśli chcesz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z dłoni (np. po sprzątaniu) umyj je sokiem z cytryny. Sok z cytryny świetnie też wybawia przebarwienia na dłoniach powstałe na skutek obierania warzyw.
  • Jeśli chcesz odświeżyć sztućce ze stali nierdzewnej włóż je do wody w której gotowały się ziemniaki. Potem umyj i wytrzyj do sucha. Sztućce będą jak nowe.
  • Aby napoczęty już chleb dłużej zachował swoją świeżość przykryj go wilgotnym papierem pergaminowym.
  • Jeśli chcesz ładnie rozbić mięso na kotlety schabowe, włóż je do foliowego woreczka lub owiń folią, potem dopiero rozbij. Mięso równomiernie się rozbije i nie poszarpie.
  • Aby pozbyć się intensywnego zapachu ryby i mulistego smaku włóż rybę do mleka z pieprzem (na ok. 2 godzin), obłóż cebulą, selerem lub pietruszką, albo skrop dobrze sokiem z cytryny.
  • Aby woda podczas gotowania ziemniaków nie kipiała należy dolać do niej kilka kropel oleju.
  • Aby podczas smażenia na patelni tłuszcz nie pryskał warto posypać ją odrobiną soli.
 

Nauka pieczenia - dobre rady

Jak uniknąć zakalca i ...?
Zakalec powstaje wówczas, gdy:
  • Ciasto ma za dużo tłuszczu lub cukru,
  • Nieumiejętnie postępujemy - np. gwałtownie potrząśniemy podczas pieczenia,
  • Wyjmujemy z pieca ciasto niecałkowicie upieczone, kilkakrotnie nakłujemy grubym patyczkiem,
  • Postawimy w zbyt chłodnym miejscu po wyjęciu z pieca (np. przy otwartym oknie),
  • Za wcześnie dodamy proszek do pieczenia do ciepłego ciasta,
  • Dodamy do rozczynu drożdżowego zbyt gorące mleko.
  • Bakalie dodane do ciasta trzeba zawsze oprószyć mąką - nie osiadają wtedy na dnie, ale rozłożą się równomiernie na cieście,
  • Ciasto nie przypali się od spodu jeśli pod blachę lub formę wsypie się trochę soli,
  • Placek z owocami będzie bez zakalca, jeżeli przed ułożeniem owoców posmarujemy ciasto ubitym białkiem i lekko oprószymy mąką. Białko bowiem zetnie się i stworzy „uszczelkę".
  • Głębokie ukłucie ciasta drewnianą lub metalową szpilką (np. drutem do robótek) to najpewniejsza metoda sprawdzania, czy ciasto jest upieczone: jeżeli lepi się do szpilki - jeszcze się nie upiekło.
  • Ciasto nadmiernie zrumienione lub przypalone można uratować, zeskrobując tarką ciemne miejsca.
  • Białko łatwiej się ubija, jeśli ma temperaturę pokojową i jest bardzo świeże. Pomaga także dodatek odrobiny soli.
  • Żółtko będzie miało żywszy kolor, jeśli do ucierania z cukrem wsypiemy szczyptę soli.



Ciasta w zamrażarce ...

Pieczenie ciasta wcale nie trzeba zostawiać na ostatnią chwilę.
Można je przygotować znacznie wcześniej.
W zamrażarce (minimum - 20 st.) świetnie się przechowuje większość ciast:
surowych i upieczonych. Pamiętajmy tylko o kilu zasadach;
... ciasto należy zamrażać w porcjach do jednorazowego użycia,
... ważne jest staranne, szczelne opakowanie. Musi to być folia spożywcza odporna na niskie temperatury albo folia aluminiowa lub pojemniki z tworzyw sztucznych.

Biszkoptowe.
Surowego ciasta nie należy zamrażać. Upieczone spody przechowują się dobrze przez 4-5 miesięcy. Zamraża się je przełożone folią spożywczą. Rozmraża 2-4 godziny w temperaturze +20 st lub odświeża w piekarniku w temperaturze 180 st.przez 15 minut. Częściowo rozmrożone przekłada się kremem.

Francuskie.
  Surowe przechowuje się dobrze do 8 miesięcy. Zamraża się cienko rozwałkowane płaty, przełożone folią. Rozmraża się w temperaturze +20 st. Piecze zaś jak świeże ciasto w temperaturze 220-240 st.

  Gotowe wypieki przechowują się bardzo dobrze przez 5-6 miesięcy. Zamraża się nie lukrowane. Rozmraża się w temperaturze +20 st.przez 2-5 godzin lub zamrożone piecze 10-15 minut w temperaturze 200 stopni. Odświeżone,można lukrować.

Kruche.
  Surowe przechowuje się bardzo dobrze do 3 miesięcy. Rozmraża się na dole w lodówce przez 5 godzin, aż znowu stanie się elastyczne.

  Wypieki przechowują się bardzo dobrze do 5 miesięcy. Rozmraża się 2-4 godziny w temperaturze +20 st.lub zamrożone piecze przez 15 minut w temperaturze 180 st.

Drożdżowe.
  Surowe przechowuje się dobrze do 3 miesięcy. Ciasto wyrabia się z podwójną ilością drożdży i większą ilością cukru. Zamraża się nie wyrośnięte. Rozmraża się 3-4 godziny w temperaturze +20 st., odstawia do wyrośnięcia i piecze jak świeże ciasto.

 Gotowe drobne wypieki przechowują się bardzo dobrze przez 4 miesiące (nie smarowane lukrem ani żółtkiem). Rozmraża się w temp. +20 st.lub zamrożone piecze w temp.200 st,przez 10 minut.





Co zrobić, aby kruche ciasto łatwiej się rozwałkowało.
Ciasto tuż po zagnieceniu wstaw na 30 minut do lodówki. W tym czasie nabierze ono kruchości, a jednocześnie dobrze schłodzone stanie się bardziej plastyczne. Jeżeli mimo to ciasto nie daje się rozwałkować, wypróbuj którąś z tych rad:

1. Jeśli ciasto przykleja się do wałka i stolnicy, podsyp je odrobiną mąki pszennej. Nie należy jednak dodawać jej zbyt dużo, bo po upieczeniu ciasto
będzie twarde.

2. Do ciasta dodaj łyżkę śmietany. Ponownie je zagnieć i wstaw na minimum
30 minut do lodówki. Teraz ciasto z pewnością rozwałkuje się bez kłopotu.
Pamiętaj jednak, że nawet nieznaczne "przedawkowanie" śmietany może sprawić, iż ciasto będzie już półkruche.

3. Jeżeli nie masz pod ręką śmietany, możesz poradzić sobie inaczej. Ugnieć lekko ciasto palcami na płaski placek. Następnie włóż je między dwa arkusze folii spożywczej i dokładnie rozwałkuj.

8 komentarzy:

FuerteDesign pisze...

Hej, bardzo ciekawy artykuł.

Anonimowy pisze...

Fajna strona, nawet ciekawy wpis, dodam se do ulubionych niech strace :)

Anonimowy pisze...

Bardzo ciekawe i przydatne porady, znałam i stosowałam tylko niektóre. Bardzo dziekuję za resztę.

Mirka pisze...

Jakkie sposoby ciekawe. Połowy wogóle nie słyszałam nigdy. Ale z chęcią wypróbuje!

Anonimowy pisze...

Ciekawe porady, przepisałam sobie kilka przepisów na syropy od przeziębienia , cebulowe , czosnkowe i syrop z buraczków. Co naturalne , to naturalne.

Anonimowy pisze...

Ciekawe porady, przepisałam sobie kilka przepisów na syropy od przeziębienia , cebulowe , czosnkowe i syrop z buraczków. Co naturalne , to naturalne.

Anonimowy pisze...

Ciekawe porady, przepisałam sobie kilka przepisów na syropy od przeziębienia , cebulowe , czosnkowe i syrop z buraczków. Co naturalne , to naturalne.

Karolina pisze...

No właśnie ja mam taką szafkę, gdzie mi pachnie nieprzyjemnie, a trzymam tam pościel i mnie to bardzo denerwuje. Nie przepadam za zapachem lawendy, więc włożyłam tam świeczkę, trochę pomogło ale to nie jest to samo. Ale latem spróbuję z pigwą